Advertisement

Τεχνολογικές Ειδήσεις, Υποστήριξη, Διαδίκτυο, Ψυχαγωγία, Αγγελίες, Smartphones, Tablets, Games, Eπιστήμη, Free Software

• Δεν μπορείτε να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]  

» Νέα θέματα forum

» Τυχαία θέματα

Windows 10: Τέλος υποστήριξης για την πρώτη έκδοση του λειτουργικού συστήματος

Ξεκίνησε από: GAMSgr, αναρτήθηκε στις 13/04/2017
        Η Microsoft μετά το windows10 Creators Update πριν δύο-τρεις μέρες η εταιρεία ανακοίνωσε το τέλος υποστήριξης της αρχικής έκδοσης που ξεκίνησε τον Ιούλιο του 2015  (Windows 10 έκδοση 1507) και πλέον δεν θα λαμβάνει ενημερώσεις ασφαλείας μετά τις 9 Μαΐου του 2017.

Υπολογιστές με Windows 10 Enterprise 2015 LTSB και Windows 10 IoT Enterprise 2015 LTSB θα συνεχίσουν να λαμβάνουν ενημερώσεις σύμφωνα με την πολιτική της εταιρείας για αυτόν τον τομέα.

Η Microsoft εξηγεί σε ανακοίνωσή της ότι το τέλος της υποστήριξης για την αρχική έκδοση των Windows 10 είναι αναγκαία, διότι ήδη έχουν πραγματοποιηθεί δύο σημαντικές ενημερώσεις για το λειτουργικό σύστημα, δηλαδή το Anniversary Update και το Creators Update.

Αναβάθμιση όσο το δυνατόν συντομότερα

Οι χρήστες συνιστάται να αναβαθμίσουν σε μία από αυτές τις εκδόσεις (το Creators Update είναι προφανώς η προτιμώμενη επιλογή, διότι είναι η πιο πρόσφατη έκδοση) για να συνεχίσουν να λαμβάνουν  ενημερώσεις και πακέτα ασφαλείας.

Η Microsoft αναφέρει:

"Δεδομένου ότι η αρχική έκδοση των Windows 10 τον Ιούλιο του 2015, η εταιρεία έχει κυκλοφορήσει δύο πρόσθετες ενημερώσεις με νέες λειτουργείς και βελτιώσεις, παρέχοντας τις πιο πρόσφατες δυνατότητες και την πιο ολοκληρωμένη ασφάλεια. Τα Windows 10 έχουν σχεδιαστεί ως υπηρεσία, σύμφωνα με την οποία οι ενημερώσεις απαιτείται μερικές φορές περισσότερος χρόνος"

«Για τους περισσότερους καταναλωτές, οι δύο ενημερώσεις  παραδίδονται αυτόματα σύμφωνα με τις ρυθμίσεις του Windows Update. Σύμφωνα με την πολιτική της εταιρείας, οι συσκευές πρέπει να εγκαταστήσουν την πιο πρόσφατη ενημέρωση εντός περιόδου 60 ημερών από την έκδοσή της ενημέρωσης για να συνεχίσουν να είναι επιλέξιμες για μηνιαία συντήρηση με ενημερώσεις ασφαλείας και άλλες ενημερώσεις ποιότητας. Θα επεκταθεί αυτή την περίοδο για την έκδοση 1507 πέρα ​​από αυτό το τυπικό της πολιτικής των 60 ημερών, αλλά ο χρόνος έχει πλέον έρθει στο τέλος εξυπηρέτησης για την έκδοση 1507.»

Οι υπολογιστές που εξακολουθούν να τρέχουν την αρχική έκδοση των Windows 10 θα συνεχίσουν να λειτουργούν όπως και πριν, αλλά χωρίς τα πακέτα ασφαλείας και ενημερώσεων κάτι που σημαίνει ότι οι χρήστες θα είναι ευάλωτοι σε κινδύνους που εκμεταλλεύονται τα κενά ασφαλείας.

Μετάφραση άρθρου από το thegreeksenergy.com

Πηγή: softpedia.com

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://best-gaming.net

Σχόλια

νατες πάλι η βλακείες της Microsoft τα 10 τελειώνουν!!!!!!!!!!!!!!!

Έχει επεξεργασθεί από τον/την GAMSgr στις Πεμ 13 Απρ 2017, 16:33, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : greeklish)

@atozak έγραψε:νατες πάλη η βλακείες της Microsoft ta 10 τελειώνουν!!!!!!!!!!!!!!!

μόνο η πρώτη έκδοση η παλιά όσοι έχουν την παλιά μπορούν να βάλουν μια καινούργια. Δε βρίσκω το λόγο να κρατήσει κανείς την 1η έκδοση του λειτουργικού μιας και είναι(ήταν) γεμάτο bugs

εγώ στο νέο μου λάπτοπ έχω δεκάρια υπάρχει περίπτωση να έχω παλιά 10ρια? πως θα δω αν είναι παλιά η νέα? παντός  ακόμα α δεν τα κατέχω σαν τα 7 που έχω στο pc

@atozak έγραψε:εγώ στο νέο μου λάπτοπ έχω δεκάρια υπάρχει περίπτωση να έχω παλιά 10ρια? πως θα δω αν είναι παλιά η νέα? παντός  ακόμα α δεν τα κατέχω σαν τα 7 που έχω στο pc

αν το πήρες το 2015 και δε έκανε πότε αναβάθμιση ναι υπάρχει η πιθανότητα αλλά εσύ αναφέρεσαι σε καινούργιο laptop (δηλαδή το αγόρασες το 2017) άρα δε έχει πρόβλημα υποστήριξης.
        Για να δεις την έκδοση στην αναζήτηση πληκτρολογείς το εξής:
        Κώδικας:
        winver.exe

εκεί θα δεις τις πληροφορίες λειτουργικό,έκδοση κλπ

ναι το λάπτοπ το έχω από 11/3/2017 άρα λογικά θα είναι ΟΚ παντός και στο pc με τα 7ρια η microsoft που έσπασε τα νεύρα ( βάλε 10 βάλε 10 βάλε 10) οπότε έκλεισα το update και ησύχασα το ίδιο θα κάνω και στο λάπτοπ μήπως  μου έρθει κάποιο μήνυμα που να λέι "ξεχάστε τα 10 Τορά ήρθαν τα καλύτερα 12)

@atozak έγραψε:ναι το λάπτοπ το έχω από 11/3/2017 άρα λογικά θα είναι ΟΚ παντός και στο pc με τα 7ρια η microsoft που έσπασε τα νεύρα ( βάλε 10 βάλε 10 βάλε 10) οπότε έκλεισα το update και ησύχασα το ίδιο θα κάνω και στο λάπτοπ μήπως  μου έρθει κάποιο μήνυμα που να λέι "ξεχάστε τα 10 Τορά ήρθαν τα καλύτερα 12)

χαχαχα,ναι όντως είναι σπαστικό.
        Δεν έχεις θέμα με τα 10αρια

όπως είδα λίγο τα windows 10  έχουν κάποιες μικροδιαφορές με τα 7 που έχω είναι σαν να οδηγείς ΙΧ και ξαφνικά να Πέρνης νταλίκα στο νέο όχημα σου έχεις θέματα όπως "που είναι το κλάξον πως Πέρνη μπρος που είναι τα φώτα κλπ" ξέρεις όμως να οδηγείς με κάποιον φίλο μου θα κάνουμε τιμ βιουερ να μου πι κάποια πράματα

@atozak έγραψε:όπως είδα λίγο τα windows 10  έχουν κάποιες μικροδιαφορές με τα 7 που έχω είναι σαν να οδηγείς ΙΧ και ξαφνικά να Πέρνης νταλίκα στο νέο όχημα σου έχεις θέματα όπως "που είναι το κλάξον πως Πέρνη μπρος που είναι τα φώτα κλπ" ξέρεις όμως να οδηγείς με κάποιον φίλο μου θα κάνουμε τιμ βιουερ να μου πι κάποια πράματα

θα τα μάθεις σιγά σιγά δε είναι τίποτα μετά την εβδομάδα θα σου φαίνεται παιχνιδάκι

θα τα μάθεις σιγά σιγά δε είναι τίποτα μετά την εβδομάδα θα σου φαίνεται παιχνιδάκι

σίγουρα θα είναι παιχνιδάκι το θέμα  (μην ξεχνάς πως ξέρω κάποια πράματα και δεν αρχίζω από το μηδέν) είναι ότι με το λάπτοπ ασχολούμαι μόνο όταν είμαι κάπου διακοπές και γενικά μόνο εκτός σπιτιού στο σπίτι έχω το pc οπότε με τιμ βιουερ θα γίνει γρηγορότερα το θέμα

Ετσι παει αυτο αν δεν σταματουσαν τις ενημερωσεις απο την πρώτη έκδοση δεν θα εβαζαν τις νεες εκδοσεις.

Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δεν μπορείτε να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα

Μοιραστείτε αυτό το θέμα

Url
        BBcode
        HTML

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή. Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης